top of page
Search
Writer's pictureEraBera

People magazine - Beatrice Tinsley

Beatrice Tinsley a modern csillagászat egyik legkreatívabb és legjelentősebb teoretikusa volt. A „Kozmosz királynőjeként” ismert hölgy munkája nagymértékben befolyásolta azt, amit ma a tudósok tudnak a csillagokról, a galaxisról és magáról az Univerzumról.


Beatrice Hill Tinsley 1941-ben született az angliai Chesterben. A család a második világháborút követően Új-Zélandra emigrált, először Christchurch-ben, majd hosszabb ideig New Plymouth-ban élt, ahol apja, Edward Hill pap volt, majd polgármester lett. Miközben Christchurch-ben tanult, feleségül ment Brian Tinsley fizikushoz és egyetemi évfolyamtársához, nem tudta, hogy ez megakadályozza abban, hogy az egyetemen dolgozzon. 1963-ban az Egyesült Államokba, a texasi Dallasba költöztek, ahol Brian-t a Southwest Center for Advanced Studies (jelenleg a Dallasi Texasi Egyetem) alkalmazta. 1964-ben beiratkozott az UT-Austinba, ahol ő volt az egyetlen nő a csillagászati ​​programban, és ahol később közzétette úttörő kutatásait.

A pár két gyermeket fogadott örökbe Új-Zélandról – Alant 1966-ban és Theresát 1968-ban.



Hiába kapott elismerést munkájáért, nem tudott állandó tudományos állást találni. 1974-ben, miután évekig igyekezett egyensúlyt teremteni az otthon, a család és a két ingázási karrier között, elhagyta férjét és két örökbefogadott gyermekét, hogy a Yale-en adjunktusi állást foglaljon el. 1978. július 1-jén a Yale csillagászprofesszorává nevezték ki, és ő lett az első nő, aki ezt a pozíciót betölti.


Tinsley úttörő elméleti tanulmányokat végzett azzal kapcsolatban, hogy a csillagok populációi hogyan öregszenek és hogyan befolyásolják a galaxisok megfigyelhető tulajdonságait. Közreműködött olyan modellek alapkutatásában is, amelyek azt vizsgálják, hogy az univerzum zárt vagy nyitott. Galaxis modelljei alapján az első közelítést kapta arról, hogy milyennek kell lennie a protogalaxisoknak. 1974-ben megkapta az Amerikai Csillagászati ​​Társaság Annie J. Cannon Csillagászati ​​Díját, amelyet "egy posztdoktori nőkutató kiemelkedő kutatásáért és a jövőbeli kutatások ígéretéért" ítéltek oda, a galaxisok evolúciójával kapcsolatos munkája elismeréseként. 1977-ben Tinsley Richard Larsonnal (Yale) konferenciát szervezett „A galaxisok és csillagpopulációk evolúciója” címmel. Nem sokkal később, 1978-ban ő lett a Yale Egyetem első női csillagászprofesszora. Utolsó tudományos közleménye, amelyet tíz nappal halála előtt nyújtott be a The Astrophysical Journal-nak, posztumusz novemberben jelent meg.


1986-ban az Amerikai Csillagászati ​​Társaság megalapította a Beatrice M. Tinsley díjat, amely elismeri „a csillagászathoz vagy asztrofizikához nyújtott kiemelkedő, kivételesen kreatív kutatási hozzájárulást.” Ez az egyetlen jelentős díj, amelyet egy amerikai tudományos társaság hozott létre. amely egy tudós nőt tisztel. A díj nincs korlátozva a jelölt állampolgárságára vagy a lakóhely szerinti országra vonatkozóan.


A fő övben található 3087 Beatrice Tinsley aszteroida, amelyet 1981-ben fedeztek fel a Tekapo melletti Mt John Egyetem Obszervatóriumában, szintén róla nevezték el.

Az austini Texasi Egyetem 1989-ben alapította meg a Beatrice M. Tinsley Centennial Visiting Professorship-et, ahová egy kiváló pályafutása közepén álló vagy vezető professzort meghívnak akár egy szemeszterre. 2007-ben hozzáadták a Tinsley Scholars-t, a fiatalabb kutatók díját, akik rövid időre ellátogathatnak Austinba. 2005-ben a Wellingtoni Circa Színház elkészítette a Bright Star című darabot Beatrice Tinsley életéről.

A Wellington Astronomical Society teleszkópos megtekintéseket tartott a színházon kívül, a Te Papa Múzeum melletti rakparton.


2010 decemberében az Új-Zélandi Földrajzi Testület hivatalosan Mt Tinsley néven nevezett el egy hegyet a Fiordland-i Kepler-hegységben (amelyeket Johannes Kepler csillagászról neveztek el). Beatrice Tinsley Crescent (utca) Rosedale-ben, Aucklandben, róla nevezték el. 2016. január 27-én, születésének 75. évfordulóján a Google Doodle-t tett közzé munkája tiszteletére Ugyanebben az évben az új-zélandi tudósok szövetsége Tinsley tiszteletére átnevezte a Research Medalt Hill Tinsley-éremre. 2017-ben Tinsley a Te Aparangi Királyi Társaság egyike volt a „150 nő 150 szóban” című munkájában, amely a nők új-zélandi tudáshoz való hozzájárulását ünnepelte. Gyászjelentését a The New York Times több évtizeddel később, 2018. július 18-án tette közzé „Overlooked” projektjükben, amelynek célja, hogy felhívja a figyelmet „a figyelemre méltó emberek történeteire, akiknek haláláról a The Times nem számolt be”. 2018-ban a Yale Fizikai Hallgatók Társasága megnyitó díjelőadást kezdett Tinsley tiszteletére. Egy 2019-es 1,20 dolláros új-zélandi postabélyeg az „New Zealand Space Pioneers” sorozatban tiszteli őt.


A University of Canterbury College of Science munkatársait és posztgraduális épületét Tinsley-ről nevezték el, amelyet 2019 októberében a tisztelt Dr. Megan Woods, Cheryl de la Rey alkancellár és Wendy Lawson professzor tudományos alkancellár nyitott meg. Az épületben az egyetemen kifejlesztett Pres-Lam technológiát alkalmazzák.


A Yale-en dolgozott 1981-ig, melanómában bekövetkezett haláláig a Yale Kórházban. Hamvait az egyetem temetőjében temették el.


fotók: google.com

留言


bottom of page